PIERWSZY KROK NIE MUSI BYĆ TAKI TRUDNY – NIEZBĘDNIK INRORMACYJNY DLA RODZICÓW

Pobyt malucha w przedszkolu wywiera istotny wpływ na jego rozwój.

Przedszkole ma liczne zalety:

  • uczy samodzielności – maluch ćwiczy ubieranie się i rozbieranie, korzystanie z toalety, jedzenie łyżką, widelcem, wycieranie nosa, wiązanie butów. W domu chętnie go wyręczamy, w przedszkolu z czasem musi sobie radzić sam,
  • rozwija ruchowo – rytmika, gimnastyka korekcyjna, ćwiczenie sprawności rąk, tańce, za- wody sportowe, a nawet skakanie na jednej nodze rozwijają zmysł równowagi, pozwalają na wyładowanie energii, ćwiczą sprawność fizyczną,
  • rozwija społecznie – we wspólnych zabawach, także naśladując kolegów, dziecko może pomagać innym, przeżywać pierwsze waśnie i pierwsze przyjaźnie. Dowiaduje się w praktyce, co to współdziałanie, ustępstwo, kompromis,
  • przygotowuje do szkoły – dziecko uczy się nie tylko literek i cyferek, ale także koncentracji, sprzątania po sobie, dokańczania rozpoczętych zadań, spełniania poleceń, ponoszenia konsekwencji swoich zachowań,
  • rozszerza horyzonty – przedszkolak poznaje nowe, ważne dla niego dorosłe osoby, które w wielu sprawach mogą stać się do niego wzorcami. Uczy się w ten sposób, że można ufać nie tylko mamie i tacie czy babci.

W załącznikach kilka rad na dobry początek. Zachęcamy do zapoznania się z nimi:

Na początek roku

Jestem dzieckiem i …

Przyjazne przedszkole

Skip to content